Vinařství ve Svatobořicích-Mistříně

Kořeny vinařství na Jižní Moravě sahají až do období Velkomoravské říše. Dle některých pramenů zdejší vinařství zažilo i dobu císaře Proba nebo časy, kdy na našem území pobývaly římské legie. Moravské vinařství tak má údajně svůj prapůvod v odkazu římské kultury, ve které bylo popíjení vína tak oblíbené.


Rulandské šedé ze Svatobořic-MistřínaPrvní písemný odkaz historie vinařského řemesla pochází z 11. století. Najdeme ho v zakládací listině benediktínského kláštera v Třebíči z roku 1101. Od té doby se u nás vinařství více či méně prosazuje, na jeho rozvoji se v počátcích podílely právě kláštery, mj. cisterciánský klášter na Velehradě.

Rozkvět vinařství přinesla vláda Karla IV., kdy se plochy vinic hojně rozšiřovaly. Karel IV. mj. vydal zákaz dovozu cizích vín a také jejich šenkování v období od sv. Havla (říjen) do sv. Jiří (duben).


Tehdy se vinná réva pěstovala tzv. střídavým způsobem. Dvacet let vinohrad sloužil, aby na něm poté rozkvetla louka. Ta dala půdě odpočinout.

Husitské války znamenaly útlum vinařství a obchodu s vínem, stejně tak i doba vlády Rudolfa II, která přinesla úpadek vinařství daný vysokou nadprodukcí vína. Pustošení vinohradů přišlo s dalšími válkami (vpády Kuruců, uherské boje a zejména třicetiletá válka). Jako skutečná temná doba moravského vinařství se však označuje období od počátku 18. století, kdy vinnou révu postihly nepříjemné nemoci.

Až ve 30. letech minulého století se podařilo zdolat mšičku révokazu, když vinohrady začaly vznikat na podnožích vinné révy původem z amerického kontinentu.

Historii vinařství píše i Slovácko, které je jednou ze čtyř hlavních moravských oblastí. Oproti Znojemské, Mikulovské nebo Velkopavlovické podoblasti nabízí rozmanité přírodní podmínky a s nimi i pestrou paletu chutí a vůni vína.

AKTUALITY

  • Výstava vín bude v sobotu 5.5.2018 Klub vinařů ve spolupráci s Vinařstvím Josef Dufek vás zve na tradiční výstavu vína, která se koná 5.5.2018 ve 13h před areálem vinařství Dufek ve Svatobořicích. Můžete se ...
    Přidáno v 10. 4. 2018 6:06, autor: tomas strycek
  • Výsledky koštu 2017
    Přidáno v 30. 4. 2017 3:15, autor: tomas strycek
Zobrazení příspěvků 1 - 2 z 14 Zobrazit více »
KONTAKT

Obecné dotazy, náměty, návrhy a pozdravy směřujte na email 
infoKVSM@gmail.com.

AKCE KLUBU VINAŘŮ

Košty, výstavy a další...
Detailní přehled, plán na celý rok najdete v sekci Naše akce.